The coat of arms of a cardinal (who is a bishop) is indicated by a red galero (wide-brimmed hat) with 15 tassels on each side (the motto and escutcheon are proper to the individual cardinal).
Cardinal Richelieu, chief minister of France
Cardinal Innitzer, Archbishop of Vienna and Cardinal-Priest of San Crisogono
Choir dress of a cardinal
Cardinal Sodano (1927-2022), Dean Emeritus of the college
Cardinal-priest Thomas Wolsey
Coat of arms of Cardinal Martino, current Cardinal Protodeacon
Reginald Pole was a cardinal for 18 years before he was ordained a priest.
A Cardinal in Profile, 1880, by Jehan Georges Vibert (Morgan Library and Museum, New York City)
alt=Théodore Adrien Cardinal  Sarr with a ferraiolo, and wearing a red cassock, but not the rest of the choir dress.|Cardinal Sarr with a ferraiolo and wearing a red cassock, but not the rest of the choir dress.
alt=Cardinals Walter Kasper (left) and Godfried Danneels (right) wearing their choir dress: scarlet (red) cassock, white rochet trimmed with lace, scarlet mozetta, scarlet biretta (over the usual scarlet zucchetto), and pectoral cross on cord.|Cardinals Walter Kasper (left) and Godfried Danneels (right) wearing their choir dress: scarlet (red) cassock, white rochet trimmed with lace, scarlet mozetta, scarlet biretta (over the usual scarlet zucchetto), and pectoral cross on cord.
alt=Tarcisio Cardinal Bertone in dress for hot tropical countries (white cassock with scarlet piping and buttons).|Cardinal Bertone in dress for hot tropical countries (white cassock with scarlet piping and buttons).

Giuseppe Caprio (15 November 1914 – 15 October 2005), was an Italian cardinal of the Roman Catholic Church.

- Giuseppe Caprio

Giuseppe Caprio (22 June 1987 – 26 November 1990*)

- Cardinal (Catholic Church)
The coat of arms of a cardinal (who is a bishop) is indicated by a red galero (wide-brimmed hat) with 15 tassels on each side (the motto and escutcheon are proper to the individual cardinal).

1 related topic with Alpha

Overall

John Paul I on 19 September 1978

Pope John Paul I

0 links

Head of the Catholic Church and sovereign of the Vatican City from 26 August 1978 to his death 33 days later.

Head of the Catholic Church and sovereign of the Vatican City from 26 August 1978 to his death 33 days later.

John Paul I on 19 September 1978
Pope Paul VI makes Luciani a cardinal in 1973
Albino Luciani in 1969
John Paul I photographed from his study's window
Tomb of John Paul I in the Vatican Grottoes
1000 lire silver coin with a portrait of John Paul I on the front (1978)
The Pope Luciani museum.
Albino Luciani approximately at the age of 10, c. 1922-23

Pope Paul VI created Luciani the Cardinal-Priest of San Marco in the consistory on 5 March 1973.

Giuseppe Caprio, the substitute Papal Secretary of State, said that John Paul I quickly accepted his new role and performed it with confidence.